FODBOLD

Malawis Peter Mgangira i nærkamp med en Køge-spiller. Flere billeder af Malawi-spillerne på http://www.udvikling.dk. Foto: Lærke Posselt.
MALAWI MØDTE HB KØGE
Efter at have varmet op med afrikansk dans og sang, løb Malawis fodboldlandshold 12. august ind på Haslev Stadion for at møde det danske SAS-liga-hold HB Køge.
Malawi-holdet, der går under navnet ”Flammerne”, besøgte Danmark som et led i forberedelserne til efterårets kvalifikationskampe til VM i Sydafrika næste år.
Opholdet kom i stand gennem Malawis tidligere træner, Kim Splidsboel, som i 2002 førte holdet op i top-100 på verdensranglisten for første gang. I dag ligger de nummer 108.
Kim Splidsboel håber, at besøget vil skabe interesse blandt danske klubber for Malawis spillere. En af dem, Clement Kafwafwa, spiller allerede i 2. divisionsklubben Lolland-Falster Alliancen. Folkekirkens Nødhjælp har støttet det malawianske
landsholds ophold i Danmark med 15.000 kr. og hjulpet med at skaffe indkvartering.
– Vi håber, at fodboldspillerne tager tilbage til Malawi og bliver gode ambassadører for vores arbejde i landet, siger NGO’ens generalsekretær Henrik Stubkjær.
Kampen endte 1-0 til Køge. Målet blev sat ind på hovedstød fem minutter før tid.
/mm
Denne side er kapitel 2 af 9 til publikationen "Udvikling".
Version nr. 1.0 af 14-09-2009
Publikationen kan findes på adressen http://www.netpublikationer.dk/um/9419/index.htm
|