
De politiske partiers u-landsordførere kom på banen i en af de sidste debatter før Folketingets sommerferie.
Af Julie Grothen
Arbejderes rettigheder i Indien og Tanzania bliver sjældent diskuteret i Folketingssalen på Christiansborg.
Men i begyndelsen af juni blev et beslutningsforslag fra Socialdemokraterne sat til debat. Forslaget indebar en større bevilling til FN’s internationale arbejdsorganisation, ILO, at der skal være erhvervssektorprogrammer med fokus på lønmodtageres rettigheder i alle programsamarbejdslande og endelig mere dansk støtte til civilsamfundet i Syd.
Der var på forhånd flertal mod forslaget, og regeringspartierne fremhævede den allerede eksisterende danske indsats for globale arbejdsmarkedsvilkår.
- Jeg vil ikke forpligte mig til at indføre erhvervssektorprogrammer i alle landene. I nogle lande kan en samlet vurdering godt munde ud i, at vores ressourcer vil blive bedst anvendt i andre sektorer. Det må og skal bero på en konkret vurdering land for land, sagde udviklingsminister Ulla Tørnæs
I dag giver Danmark ILO en årlig rammebevilling på 20 mio. kroner. Altså et langt mindre beløb end tidligere – i 2002 var bevillingen på 52 mio. kroner.
Mette Gerskov (S) konstaterede, at der trods den manglende opbakning var en bred anerkendelse af, at de faglige rettigheder er en del af globaliseringen.
- Det giver os en mulighed for at arbejde videre med dele af forslaget, så det vil vi gøre over sommeren, sluttede Mette Gerskov.
Folketinget debatterede også indsatsen til bekæmpelse af hiv/aids i udviklingslandene. Begge forslag ligger nu i Udenrigsudvalget.
Beslutningsforslagene B85(hiv/aids indsats) og B88 (faglige rettigheder og globalisering) samt debatterne kan findes på Folketingets hjemmeside: http://www.ft.dk.