En piercet legetøjselefant

Der blev diskuteret støtte til handel- og erhvervsudvikling i u-landene på det første møde i Danidas nyvalgte Råd. Bilforhandleren fra Svendborg opfordrede til at løse problemerne på en ny måde.

Af Poul Kjar

En piercet legetøjselefant. Det var, hvad bilforhandleren fra Svendborg – alias Mads Kjær, direktør for Kjaer Group - overrakte Ulla Tørnæs som en anerkendelse af hendes store indsats med at opfylde 2015 Målene i sine 10 år som udviklingsminister. Hele Danidas nyvalgte Råd for Internationalt Udviklingssamarbejde rejste sig op og klappede.

Jamen, hun har da ikke været udviklingsminister i 10 år! Nej, men iscenesættelsen fandt sted på den første rådskonference i Danidas nyvalgte Råd om handel og erhvervsudvikling i u-landene.

Her var Mads Kjær blevet bedt om at holde oplæg om sine erfaringer som erhvervsmand med virksomheder i blandt andet Afrika. Kjaer Group, Dansk Industri og Aidsfondet indgår i såkaldt Offentligt Privat Partnerskab med Danida om at lave aids-forebyggelse i Kjaer Groups datterselskaber i Uganda og Mozambique.

Mads Kjærs budskab var, at vi skal gøre tingene på en ny måde, hvis vi skal nå 2015 Målene. Og det gjorde bilforhandleren fra Svendborg – illustreret blandt andet ved det visionære hop 10 år ud i fremtiden.

Bilforhandlerens moderne managementstil kom til at stå som et symbol for fornyelsen af Rådet for Internationalt Udviklingssamarbejde, hvor mange af medlemmerne netop er blevet skiftet ud med nye kræfter.

Et af de nye medlemmer er for eksempel en vis Bjørn Lomborg, men også en ung iværksætter ved navn David Madié sidder nu sammen med repræsentanter for ngo’er, landbrug, industri, fagbevægelse etc.

Rådets nye formand, Holger Bernt Hansen, der også er formand for Danidas Styrelse, ønsker, at Rådet skal spille en mere aktiv rolle i forhold til debatten om dansk udviklingsbistand.

Skal IFU ud af Kina?

Udviklingsminister Ulla Tørnæs indledte rådskonferencen med en fremlæggelse af Danidas to nye strategipapirer – Handel, Vækst og Udvikling og Erhverv, Vækst og Udvikling. 

Begge strategipapirer blev modtaget med mange pæne ord fra forsamlingen.

Alle er enige om, at potentialet i handel og erhvervsliv som generatorer for vækst og fattigdomsbekæmpelse er stort – men både ministeren og repræsentanter fra ngo’er og fagbevægelse pegede på, at det ikke må være på bekostning af opbygningen af et stærkt civilsamfund og en offentlig sektor.

Ifølge erhvervsudkastet skal privatsektorprogrammerne (PS) og Industrialiseringsfonden for Udviklingslandene (IFU) sammentænkes med sektorprogrammerne, og det skal ske i et tæt samarbejde med ambassaderne.

Og af udkastet fremgår det, at ’for at få det fulde udbytte af de to ordningers potentiale vil det være nødvendigt at overveje mulighederne for at tilnærme deres geografiske udbredelse.’

Det betyder i virkelighedens verden, at IFU i fremtiden ikke skal investere i sikre erhvervseventyr i Kina og andre asiatiske tigre, men i endnu højere grad investere i Danidas samarbejdslande og ikke mindst landene syd for Sahara.

Dansk Industri skælder ud

Det fik Jørgen K. Hansen, administrerende direktør i Dansk Industri og medlem af Danidas Styrelse, til at tage ordet og skælde ud på udviklingsministeren.

- IFU hviler økonomisk set i sig selv, og det skyldes blandt andet, at man tjener penge i Kina, der så investeres i Afrika. Det er IFU, der kender mest til erhvervslivets rolle, og her skal armslængdeprincippet gælde i forhold til det politiske system. Denne her institution (Udenrigsministeriet, red.) er ikke god til at tænke selv, sagde Jørgen K. Hansen og fortsatte sin tordentale:

- Jeg er nok den her i salen, der har kendt PS-programmet i længst tid. Det blev skabt for at initiere økonomisk vækst og få private virksomheder inddraget i u-landene. Og det har vi løst over alt forventning. Men ved at gøre PS-programmet til en del af sektorprogrammerne kommer det til at antage planøkonomi, sagde Dansk Industris repræsentant.

Tørnæs afviser

Ikke overraskende svarede Ulla Tørnæs, at hun gerne ville afvise, at hun lægger op til planøkonomi. Endvidere fastslog hun:

- Vi har i regeringen besluttet at lave en budgetanalyse af IØ (Industrialiseringsfonden for Østeuropa, red.) og IFU, men der er endnu ikke taget stilling til, hvad der skal ske. Men jeg er selv meget optaget af at sikre udviklingsperspektivet i IFU’s aktiviteter og dermed sætte en grænse for hvilke lande, der kan nyde godt af investeringerne.

Efter Rådsmødet udtalte en mangeårig medarbejder i Danida, at denne rådskonference havde været den mest interessante i hans tid.    




Denne side er kapitel 6 af 37 til publikationen "Udvikling nr. 4/ 2005".

Publikationen kan findes på adressen http://www.netpublikationer.dk/um/5187/index.htm

 

 
 
 
 
  © | www.um.dk  
 

 

 

 

CreatoÅn