|
Ikke kun Tordenskjolds soldater
Danida inviterer nu ansøgere uden u-landserfaring til at søge rådgiverstillinger. Formålet er at få ansøgere med god gennemslagskraft og stærk organisationserfaring ud af busken.
Af Stefan Kati´c "Det lyder godt nok som et spændende job. Men det nytter vel ikke at søge, når nu jeg ingen u-landserfaring har på mit cv," tænker chefen for amtets miljøforvaltning eller chefkonsulenten i det store HR-bureau, og så bladrer han eller hun videre i avisens jobsektion.
Rundt om i landet går en række velkvalificerede mennesker omkring, hvis erfaring fra det danske arbejdsmarked kunne være guld værd i Ghana, Bolivia eller Nepal.
De søger bare sjældent de godt 70 rådgiverstillinger i u-landene, som Danida årligt slår op. Derfor bliver ledige stillinger som rådgivere i Danidas sektorprogrammer i høj grad søgt og besat af den samme kernegruppe af garvede u-landsveteraner. Erfarne eksperter med imponerende cv’er, jovist. Men det er og bliver Tordenskjolds soldater.
Men nu åbnes døren også for ansøgere med anden baggrund. Typisk er det ledere og mellemledere fra den danske offentlige sektor eller virksomheder med internationalt udsyn, hvis erfaring med organisations- og kompetenceudvikling, Danida gerne vil benytte til rådgivning i udviklingslandene.
- Der vil dog stadig være brug for den erfarne, tekniske rådgiver, der har 25 års erfaring med infrastruktur i u-lande, eller som ved alt om udvikling af nye rissorter, forsikrer fuldmægtig Per Martin Larsen fra Danidas Kontor for Erhvervsinstrumenter. Han anslår, at det til at starte med bliver beskedne 10 procent af stillingerne, hvor folk med en anden baggrund vil blive taget ind, selvom tallet herefter vil være stigende.
Er du bureaukrat nok? Jeg har talt med en mand, der hellere ville sidde i Bhutan eller i Ghana. Han er civilingeniør med HD i organisation og strategi og har en ph.d. fra Handelshøjskolen. Han taler engelsk, fransk og spansk. Han har været leder i industrien og har i mange år som konsulent rådgivet en række virksomheder på alle niveauer. Umiddelbart et cv, der kunne være god brug for i de varme lande. Af hensyn til nuværende jobstatus foretrækker han at være anonym.
- Jeg skal indrømme, at det er ret begrænset, hvad jeg har af u-landserfaring, skønt jeg er vokset op i Caribien som søn af en udsendt ingeniør og desuden har rejst vidt og bredt. Alligevel er jeg blevet kaldt til jobinterview på to af de fire rådgiverstillinger, jeg har søgt. I det ene tilfælde blev jeg i sidste sekund overhalet indenom af en kandidat, der havde relevant landeerfaring.
I det andet tilfælde fornemmede jeg, at de til den pågældende stilling snarere ledte efter en bureaukrat, og dér tror jeg nok, at jeg er for meget moderne erhvervsmand. Generelt synes jeg, at Danidas rådgiverannoncer mere appellerer til administratorer end til forandringsagenter, siger han og tilføjer:
- Jeg søger ikke ud for at flytte papirer, men for at få folk til at ændre adfærd.
For at kandidater uden den store u-landserfaring kan få et rådgiverjob, skal de klatre over en høj mur. Den hedder fokusering på cv’et. Årtiers tradition gør, at nøglen til en rådgiverstilling fortsat er et langt, imponerende cv med jobs i utallige u-lande.
Som seniorkonsulent Rasmus Bing fra Mercuri Urval A/S, der står for Danidas rekruttering (se boks), siger:
- Det er klart, at arbejdsgiveren også skal turde træffe en anden beslutning og lægge mindre vægt på de klassiske elementer i cv’erne. Så spørgsmålet er hele tiden: Skal vi tage de fire gamle herrer på 58 med lange, imponerende u-lands-cv’er, eller skal vi tage chancen og invitere en af de nye? Ikke fordi de er nye, men fordi de i kraft af deres indsigt i organisations- og kompetenceudvikling har meget godt at byde på, når det handler om at udvikle organisationer i Den Tredje Verden.
Den ny rådgiver Står det til Danida, skal chancen tages. Der er et behov for at udvide feltet af ansøgere, og dette skyldes tre ting:
For det første vil Danida gerne have flere velkvalificerede ansøgere at vælge i mellem. I øjeblikket må Danida ty til et genopslag af stillingen i godt 12 procent af tilfældene for at få den besat.
For det andet er der sket meget inden for Human Resources, ledelse, organisationsudvikling etc. de seneste 10-15 år. Dén viden besidder det gamle hold af rådgivere, der har været ’i marken’ i lange perioder, kun i begrænset omfang.
Men den tredje og vigtigste grund er, at dansk sektorbistand i dag handler mindre og mindre om at bore brønde og anlægge veje – men mere og mere om at opbygge kapaciteten i de ministerier i u-landene, der selv skal sørge for vand, infrastruktur og så videre. Derfor kommer rådgivning i stigende grad til at handle om, hvordan man opbygger en effektiv og rationel organisation – for eksempel et ministerium.
Som Per Martin Larsen siger:
- Tidligere var rådgiveren ofte den, der selv styrede tingene; nu er det de lokale institutioner, der gør det. Det er selvfølgelig nemmere at gøre alting selv. Nu skal vi finde folk, der kan skabe resultater i kraft af deres gennemslagskraft og personlighed. Ikke fordi de sidder på pengekassen, siger Per Martin Larsen.
Mens konen forgrædt pimper Martini…
Danida har bedt Mercuri Urval og core:workers, to firmaer der bistår Udenrigsministeriet med rekruttering, Human Resources og kommunikation, om at give et bud på, hvordan Danida kan få den ny type af rådgiver til at søge.
De to firmaer har udarbejdet en rapport med forslag til en ny annonceringsstrategi, hvor et af forslagene er, at Danida bør lancere en bred job- og imageannoncering. Den skal pille ved de forestillinger, potentielle ansøgere har af Danida, af rådgiverjobbet – og af deres egne muligheder. Målet er at rokke ved ansøgernes selvopfattelse, så de ikke automatisk sorterer sig selv fra, blot fordi de har begrænset u-landserfaring
Annoncerne skal også rokke ved de gængse fordomme om rådgiverjobbet á la: "Manden får alle tiders spændende job. Imens går konen herhjemme i bungalowen, keder sig gudsjammerligt og drikker Martinier."
"Når man søger job i Danmark igen, ser arbejdsgiverne årene med u-landsjob som et stand-by i ens karriereudvikling", lyder en anden forestilling.
Ansøgere skal også vide, hvad de - og familien - går ind til.
- Det er vigtig ikke at forherlige rådgiverrollen. Vi skal derfor huske også at tydeliggøre de ting, du ikke får som rådgiver. Kampagnen skal først og fremmest give et realistisk billede af jobbet som rådgiver, herunder at ansættelsen er tidsbegrænset, fastslår direktør Henrik Engelund, der sammen med Rasmus Bing fra Mercuri Urval er forfatter til rapporten.
Job- og imagekampagnen vil blandt andet bygge på personportrætter af rådgivere med primært dansk joberfaring og kommer ikke til at betyde ekstra udgifter. Pengene tages nemlig fra det eksisterende budget til jobannoncer.
- Ansøgere af den ny type kan med fordel allerede nu lægge en billet ind på ledige stillinger, forsikrer Rasmus Bing og Henrik Engelund.
Ledige rådgiverstillinger kan ses på: http://www.um.dk/da/menu/OmOs/Ledige Stillinger/Job i Danida Kilde: Kommunikationsstrategi for rekruttering af bilaterale langtidsrådgivere til Danida. November 2004. Udarbejdet af core:workers for Danida.
Denne side er kapitel 24 af 37 til publikationen "Udvikling nr. 1".
Publikationen kan findes på adressen http://www.netpublikationer.dk/um/4580/index.htm
|